top of page

Розхід пального: як порахувати та зменшити його витрату?

Автомобіль потребує регулярного заправлення новим пальним, витрати на яке з’їдають чимало бюджету. Щоб оцінити об’єм споживання та усунути можливу перевитрату пального, варто зробити розрахунок його використання. Як порахувати розхід та заощадити на витратах — розповідаємо в цій статті.


Як порахувати витрати пального


Сучасні авто здебільшого обладнано вбудованим комп’ютером. Цей розумний помічник створює для водія зону поінформованості щодо роботи всіх основних систем, а також надає статистичні дані, зокрема і про витрати пального.

Для тих, у кого відсутній такий асистент, у пригоді стануть відповідні програми-калькулятори або мобільні застосунки. Достатньо завантажити програму й необхідні показники витрати пального будуть доступні в будь-який час.

Але зробити розрахунок витрати пального на 100 км можна й самостійно, без інтернету. Для цього потрібно:

  1. Заповнити бак до максимального показника.

  2. Занулити добовий кілометраж.

  3. Проїхати кількасот кілометрів у своєму звичному режимі.

  4. Повторно залити повний бак пального.

  5. Зафіксувати кількість залитого бензину та показник пробігу автомобіля між двома заправками.

Зважаючи на ці дані можна розрахувати розхід пального за допомогою кількох нескладних арифметичних дій.


Як порахувати витрати пального на 100 км


Щоб кількісно визначити, скільки авто споживає бензину чи дизелю, необхідно показник витраченого пального поділити на число подоланих кілометрів. Далі отриману частку треба помножити на 100. Як приклад можемо використати умовні показники: проїхавши відстань у 200 км, авто витратило 26 літрів пального. Розхід пального вираховується так: 26/200×100 = 13 л/100 км.


Як порахувати витрати пального на 1 км


За необхідності також можна вирахувати, скільки автомобіль витрачає пального на 1 км. Найточніші дані надає бортовий комп’ютер авто. Однак це можна зробити самому. Для розрахунку витраченого пального на 1 км необхідно кількість літрів на 100 кілометрів (наприклад, 13 л) розділити на 100. Формула розходу палива виглядатиме так: 13/100×100=0,13 л. Цю нескладну практику варто зробити своєю постійною звичкою.


Як заощадити на бензині: від чого залежить витрата пального


Купуючи автомобіль, важливо з’ясувати, який розхід палива авто.

Варто зауважити, що заявлені виробником показники відповідають ідеальним умовам, досягнути яких у реальному житті практично неможливо. Під час користування автомобілем у звичайних умовах ці цифри збільшуються, на що впливають як об’єктивні, так і суб’єктивні чинники.

Об’єктивні чинники


Перше, на що водій не може вплинути, — це стан дорожнього покриття та погодні умови. Долаючи товстий шар снігу чи постійно гальмуючи перед вибоїнами, збільшується енерговитратність двигуна. Те ж відбувається, коли автомобіль пересувається заторами, постійно перемикаючи газ і гальма.

В умовах низьких та високих температур виникає необхідність використовувати кліматичні установки. Робота кондиціонера та обігрівача створює додаткове навантаження на системну мережу, від чого залежить розхід пального.


Чинники, які можна усунути


Насамперед це може бути неналежна робота певних деталей чи вузлів. На виникнення такої проблеми водій не впливає, але може її усунути. Для цього передбачена діагностика авто, що допомагає виявити дефекти.

Серед найпоширеніших несправностей — порушення в роботі електронного блоку управління. Коли датчики чи сенсори несправні, вони передають некоректні дані, що провокує подачу інжекторам зайвої кількості пального.

Як запобігти зайвій витраті пального


На те, як швидко використовується бензин, значно впливають кілька чинників. Розглянемо їх докладніше, щоб розуміти, як досягти значної економії пального.


Як коробка передач впливає на витрати пального


На те, як швидко використовується бензин, впливає різновид КПП. Стандартний гідротрансформаторний автомат має більшу енерговитратність, ніж механічна трансмісія. Завдяки сучасній роботизованій коробці передач забезпечується менша витрата бензину чи дизеля.


Тиск у колесах


Економія бензину також залежить від нормального рівня тиску в шинах. Достатньо накачані шини створюють умови для запобігання перевитраті приблизно на 5 %.


Мінімум увімкнених приладів


Не потрібно їздити в промерзлій машині чи задихатися від спеки, проте не буде зайвим ощадно їх використовувати — вмикати лише на короткий час, і тільки тоді, коли це дійсно потрібно.

Використовуйте відповідний та якісний бензин

Бензин низької якості не тільки негативно впливає на роботу всіх систем автомобіля, але і примушує його витрачати більше пального, ніж зазвичай. Тому не варто довіряти малознайомим заправкам та занадто низькій ціні. Способи розрахунку бензину на км допоможуть вибрати сумлінного постачальника.


Зменште вагу авто


Тяжка машина витрачає більше енергії, порівняно з легкою. Варто вийняти із салону та багажника все зайве. А якщо зняти багажник із даху (якщо такий є) автомобіля, то це допоможе зекономити до 15 % пального.


Користуйтеся послугами автосервісу


Авто, як годинниковий механізм — якщо бодай один елемент працює недосконало, це впливає на роботу всієї системи. Зокрема, це помітно за витратами пального. Професійне обслуговування забезпечує максимально продуктивну роботу як двигуна, так і всіх систем автівки.


Стиль водіння


Зосередьтеся на виробленні енергоощадного стилю водіння, тобто на утриманні постійної швидкості. У цьому випадку діє правило: менша швидкість — менша витрата пального. Прискорення має відбуватися плавно, це зменшить навантаження на двигун. На шосе варто використовувати круїз-контроль, що мінімізує навантаження на системи двигуна.


Прогрівання двигуна


Зазвичай у зимовий період розхід пального збільшується через витрачання бензину на прогрів двигуна. Якщо ж цього не робити, ці 10–15 % пального однаково будуть витрачені під час їзди на непрогрітому авто. Тому в будь-якому випадку варто знайти свій оптимальний режим для забезпечення комфорту руху та економії пального.


Включені фари


У зимовий період включені фари також потребують додаткових енерговитрат. Короткий світловий день змушує до використання фар, однак, якщо спланувати поїздку на світлу пору доби, можна значно заощадити пальне.


Підіб’ємо підсумки


Пальне — одна з найвитратніших потреб автомобіля. На рівень його споживання впливають як погодні умови, так і характеристики транспортного засобу. Розрахувавши цей показник, можна зрозуміти, наскільки реально зекономити, та як зменшити витрату пального. Здебільшого це досить легко зробити самостійно.

Comments


bottom of page