top of page

В Україні для водіїв з 2024 року набудуть чинності правила ЄС: що нового?

Нові правила для водіїв похилого віку: Тести на психічний стан і концентрацію стають обов’язковими.


Починаючи з 2024 року, Україна впроваджує правила Європейського Союзу щодо водіїв віком 65 років і старше. Ці правила вимагають, щоб водії похилого віку проходили тести на психічний стан та концентрацію уваги при поновленні посвідчення водія. Основна мета цих тестів – підвищити безпеку дорожнього руху та підтримати місію проекту Vision Zero щодо зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод та смертельних випадків.


Поправки передбачають, що якщо водій похилого віку отримає негативний результат на цих тестах, він не зможе поновити своє водійське посвідчення. Впроваджуючи ці заходи, влада прагне переконатися, що літні водії перебувають у відповідному психічному стані, щоб безпечно і відповідально керувати транспортним засобом.


Крім того, Європейська комісія розглядає можливість запровадження курсів підвищення кваліфікації для водіїв віком 70 років і старше. Вона також розглядає можливість обмеження терміну дії водійських прав для цієї вікової групи до п’яти років. Крім того, деякі експерти стверджують, що особи у віці 75 років і старше повинні проходити щорічні огляди для оцінки своїх водійських здібностей, тоді як особи у віці від 65 до 75 років повинні проходити оцінку кожні два роки.


Ці запропоновані заходи відображають проактивний підхід до вирішення унікальних проблем, пов’язаних зі старінням водіїв.Хоча важливо поважати незалежність і права людей похилого віку, не менш важливо надавати пріоритет безпеці дорожнього руху та захищати добробут усіх учасників дорожнього руху.

Впроваджуючи тести на психічний стан і концентрацію уваги, органи влади можуть виявити будь-яке потенційне зниження когнітивних функцій, що може вплинути на здатність літнього водія безпечно керувати транспортним засобом. Ці тести оцінюють різні когнітивні функції, включаючи пам’ять, увагу, час реакції та навички прийняття рішень. Виявивши будь-які порушення, можна вжити відповідних заходів для забезпечення безпеки як літнього водія, так і інших учасників дорожнього руху.


Критики цих правил стверджують, що вони можуть бути несправедливо спрямовані на літніх водіїв і посягають на їхню самостійність. Однак важливо розглядати ці заходи як засіб забезпечення безпеки дорожнього руху, а не як націленість на конкретну вікову групу. Вік не повинен бути визначальним фактором при оцінці компетентності водія; натомість основна увага повинна приділятися оцінці здібностей і навичок людини.


Крім того, запровадження курсів підвищення кваліфікації та регулярних перевірок для водіїв похилого віку демонструє прихильність до постійного оцінювання та вдосконалення. Ці ініціативи визнають, що водійські здібності можуть змінюватися з часом, незалежно від віку, і спрямовані на оперативне вирішення будь-яких потенційних проблем.


Важливо дотримуватися балансу між підтримкою незалежності людей похилого віку та пріоритетом безпеки дорожнього руху. Впроваджуючи ці правила та заходи, Україна прагне створити безпечніше середовище водіння для всіх громадян. Регулярні перевірки психічного стану та концентрації уваги, а також курси підвищення кваліфікації допоможуть забезпечити, щоб водії похилого віку залишалися компетентними та спроможними за кермом, сприяючи власній безпеці та безпеці інших учасників дорожнього руху.


Отже, запровадження обов’язкових тестів на психічний стан і концентрацію уваги для водіїв похилого віку в Україні є значним кроком на шляху до підвищення безпеки дорожнього руху. Оцінюючи когнітивні здібності, влада може гарантувати, що літні водії здатні безпечно керувати транспортним засобом. Крім того, розгляд питання про курси підвищення кваліфікації та регулярні перевірки відображає прихильність до постійного оцінювання та вдосконалення. Ці заходи спрямовані на досягнення балансу між збереженням індивідуальної автономії та захистом добробуту всіх учасників дорожнього руху.

Comments


bottom of page